Denník z Iránu – časť prvá

Prvého marca sa začala spoločná Slovensko-Iránska paleontologická expedícia v Iráne, ktorej hlavným cieľom je prieskum a rekonštrukcia kontinentálnych ekosystémov a biodiverzity z obdobia druhohôr a treťohôr. Na tejto expedícii sa zúčastňujú aj pracovníci fakulty BERG, ktorých úlohou je štúdium hornín obsahujúcich rozličné fosílie. Už v prvých dňoch bol program expedície riadne nabitý. V prvý deň sme sa v Teheráne stretli s veľvyslancom SR v Iráne a predstavili mu plán našej expedície. Boli sme veľmi radi, že pán veľvyslanec prejavil záujem o túto expedíciu, s očakávaním informácií o ďalšom vývoji tohto projektu. Nasledujúce dni sme strávili v náročnom hornatom teréne, kde sme dokumentovali horniny pohoria Alborz. Šťastie na seba nenechalo dlho čakať, a podarilo sa nám nájsť unikátne fosílie, ktoré poukazujú na výskyt dinosaurov v tejto oblasti. Náročný deň vyvrcholil tradičnou večerou na perzskom koberci s domácimi odľahlej dedinke uprostred hôr. Ďalší deň sme navštívili Univerzitu v Zanjane, kde okrem stretnutia s vedením univerzity prezentovali niekoľko prednášok týkajúcich sa prezentácie fakulty BERG a našej odbornej práce. Pripojené fotografie zobrazujú náš život v posledných dňoch.